Kvalita surovin

Jen z kvalitních potravin lze připravit kvalitní jídlo. Nechť tvé potraviny jsou tvým lékem, a ne tvé léky tvými potravinami. (Hippokrates, 5. stol. př. Kr.)

Petr Havel

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí, nositel Ceny Antonína Švehly.

Průmyslově a za pomoci chemických přípravků pěstované produkty totiž již dávno neobsahují to, co dříve.


Podle nedávných výzkumů díky tomu ztratily některé druhy zeleniny většinu pro tělo příznivých látek, například taková brokolice za posledních 50 let ztratila zhruba 75 procent původního obsahu draslíku, který posiluje zuby a kosti, stejné výše dosáhl i úbytek hořčíku u mrkve, u špenátu se pak snížil obsah železa v průměru o 60 procent.

To vše je podle vědců důsledkem intenzivního zemědělství, kterému se podařilo již zcela vyčerpat z půdy žádoucí stopové prvky, přičemž opětně se všechny původní minerály prostřednictvím hnojiv do půdy nevracejí. Otázka je tak vlastně trochu jiná – ne, jakých látek je v produktech pěstovaných za pomoci chemie v rostlinách zbytečně hodně, ale které jsou v nich obsaženy vůbec…

Což znamená, že ušetřit za levnější a jen potenciálně rizikovější potraviny či zemědělské produkty se dlouhodobě nevyplácí. Již zmíněné riziko postupné koncentrace látek z produktů, které byly více než je nutné v průběhu své existence zatíženy chemickými látkami, totiž obvykle vede k vyšším nákladům na zdravotní péči v další fázi života jedince, navíc obvykle ve fázi, kdy se mu postupně krátí finanční prostředky. I proto je vhodné IOR dodržovat a za kvalitnější potraviny si následně připlatit.

Čtěte více na: http://www.vitalia.cz/clanky/intenzivni-zemedelstvi-zhorsilo-kvalitu-potravin/#ixzz3pWL092Hk