Citronový Cheesecake

 

Jednoduchý, chutný a zdravý dortík pro malé i velké mlsouny!


Název suroviny Hmotnost
NA KRÉM  
HRAŠKA Vanilka 200 g
Mléko / Mléko sojové 1 200 ml
Olej slunečnicový 100 g
Cukr / Cukr třtinový 200 g
Citrónová šťáva 80 g
Citrónová kůra  
NA KORPUS  
Máslo / Kokosový tuk 70 g
Sušenky 150 g
NA POLEVU  
Agar 1 sáček  
Džus ovocný 250 ml

 

Příprava korpusu

Sušenky rozdrtíme a smícháme s máslem (kokosovým tukem) a zpracujeme na těsto. Těsto rovnoměrně rozprostřeme na dno dortové formy a dáme na 10 minut zapéct do trouby na 160 °C.

Příprava krému

HRAŠKU Vanilka důkladně promícháme s mlékem a olejem. Za stálého míchání přivedeme k varu. Pak oheň ztlumíme a zvolna vaříme 20 minut. Občas promícháme a zkontrolujeme, zda se HRAŠKA nepřipaluje. Před koncem varu přidáme cukr, citrónovou šťávu a citrónovou kůru. Dobře prošleháme a krátce povaříme. HRAŠKA je dobře provařená, když má lahodnou chuť a není cítit po hrachu. Ještě horký krém vlijeme na korpus ze sušenek. Necháme zatuhnout. Povrch moučníku můžeme přelít tenkou vrstvou agarové polevy a opět nechat zatuhnout.

Příprava polevy

Připravíme cca ¼ litru podle návodu, místo vody použijeme džus.

Varianta korpusu I.

Suroviny: 70 g másla, 70 g sušenek, 70 g mletých ořechů (kokosu, slunečnicových semínek), 20 g cukru. V troubě nezapékáme.

Varianta korpusu II.

Suroviny: 70 g rozinek, brusinek, jakéhokoliv sušeného ovoce - namočené; 150 g mletých mandlí, ořechů, slunečnicových semínek, kokosu aj. V troubě nezapékáme.

Poznámka

HRAŠKU je důležité nechat projít 20 minut varem, aby byla hrachová mouka dobře stravitelná. V současné době jen málokdo dodržuje toto pravidlo, které platí pro vaření jakékoliv syrové mouky. Nedostatečně provařená mouka je pro naše zažívání velká zátěž.

Tipy pro diety

Bezlepková dieta:Pro bezlepkovou dietu můžeme využít korspus připravený z 60 g mandlí a 60 g rozinek. Nejprve rozsekáme mandle na mouku a potom přidáme spařené rozinky a opět důkladně rozsekáme. Následně těsto rozprostřeme rovnoměrně na dno dortové formy a zalijeme horkým krémem.Dieta bez laktózy a pro vegany:Mléko a máslo nahradíme sojovým mlékem a kokosovým tukem.

Alergeny

Mléko / mléko sojové.