Figurky z vánočkového těsta

Figurky z vánočkového těsta

 

Recept na figurky z vánočkového těsta s Hraška Vanilka je originálním receptem na chutné sladké pečivo z vánočkového těsta, v tomto receptu může kuchař využít svoji neomezenou představivost a vytvořit různé tvary nejen v podobě figur jak je v tomto receptu prezentováno. Lze skvěle využít jako zábavu s dětmi a podpořit tak dětskou tvořivost.


 

Ingredience:

hladká mouka 150 g
celozrnná 250 g
Hraška Vanilka 30 g
cukr 100 g
máslo 100 g
mléko 250 ml
droždí 20 g
sekanných mandlí      50 g
sůl 1 špetka
vanilkový cukr 1 ks

 

 

Pracovní postup:

 

Čertíci, Mikuláši

  1. Ze všech surovin připravíme o něco hustější těsto, které na teplém místě necháme 1 hodinu kynout.
  2. Na výrobu těla figurky si připravíme protáhlý bochánek, na kterém vytvoříme hlavičku zmáčknutím bochánku v místě pro krček figurky. Hlavičku dále formujeme vymačkáním čertových rohů. Na ruce i nohy vyválíme z těsta tyčinky, které připojíme k tělu. Stejně připravíme a připojíme i vidle.
  3. Aby se nám končetiny a vidle neulomily, můžeme je podložit špejlemi tak, aby byly propojeny s tělem. Oči a knoflíky na bříšku vytvoříme například z nového koření. Ze stejného těsta obdobným způsobem vytvarujeme Mikuláše a další postavičky.
  4. Panáčky necháme nakynout 20 minut na tukem vymazaném plechu. Poté figurky potřeme mlékem a v horké troubě upečeme dozlatova.
  5. Nakonec přilepíme upečeným čertíkům cukrovou polevou červený papírový jazyk.

 

Vánoční ptáčci

  1. Vykynuté těsto vyválíme na váleček, ze kterého krájíme přibližně stejné kousky. Ty pak vyválíme na válečky asi 15 cm dlouhé a 1 cm silné.
  2. Válečky zavážeme na uzlík, aby jeden konec trčel vzhůru a druhý dolů. Ocásek ptáčka vytvoříme nastřihnutím spodního konce uzlíku nůžkami v délce 1 cm.
  3. Z vrchního konce uzlíku zformujeme hlavičku. Z koření nebo rozinek nasadíme ze strany očka.
  4. Ptáčky necháme nakynout na tukem vymazaném plechu 20 minut, pak je potřeme mlékem a upečeme dozlatova.

 

Víte, že?

Při použití celozrnné mouky zaděláme těsto řidší.

Hrašku Vanilkovou potřebnou pro tento recept zakoupítezdev našem firemním e-shopu, nebo v kamenných i internetových prodejnách se zdravou výživou a ve všech lékárnách. Podrobný přehled prodejen naleznetezde.