Pomazánka z HRAŠKY a dušené řepy

 

Červená řepa obsahuje obrovské množství zdraví prospěšných látek, stejně jako HRAŠKA! Pomazánka, která vznikne kombinací těchto dvou potravin, je jednoduše neodolatelná. Dobrou chuť!


Název suroviny Množství
        HRAŠKOVÉ MÁSLO  
HRAŠKA 50 g
Voda 300 ml
Olej 50 g
MAHÁ koření 1/2 čajové lžičky
Sůl  
        PŘÍPRAVA ŘEPY  
Cibule 30 g
Červená řepa 150 g
Olej 25 g
MAHÁ koření 1/2 čajové lžičky
Sůl  
        OCHUCENÍ POMAZÁNKY  
Nakládaný okurek 25 g
Jarní cibulka 25 g
Hořčice 10 g
Sůl  

 

Příprava HRAŠKOVÉHO másla

MAHÁ koření krátce orestujeme na oleji, přidáme HRAŠKU a mícháme dohladka, až nejsou žádné žmolky. Zalijeme horkou vodou, osolíme a za stálého míchání přivedeme k varu.
Pak oheň ztlumíme a zvolna vaříme 20 minut pod pokličkou. Občas promícháme a zkontrolujeme, zda se HRAŠKA nepřipaluje. HRAŠKA je dobře uvařená, když má lahodnou chuť a není cítit po hrachu.
Necháme vychladnout.
Po vychladnutí vyšleháme na hladký krém.

Příprava řepy

Cibuli nakrájíme na jemno a osmahneme na oleji, přidáme MAHÁ koření a krátce orestujeme.
Přidáme nastrouhanou řepu, sůl a dusíme doměkka. Necháme vychladnout. Řepu můžeme uvařit zvlášť ve vodě anebo upéct v troubě do měkka. Po vychladnutí nastrouháme na jemno."

Ochucení pomazánky

Nakládané okurky a jarní cibulku nakrájíme nadrobno. Spolu s hořčicí a dušenou řepou vmícháme do vyšlehaného HRAŠKOVÉHO másla. Podle potřeby dosolíme.

Varianta

Řepu můžeme uvařit ve slané vodě a po vychladnutí nastrouháme najemno.

Způsob podávání

Pomazánka z HRAŠKOVÉHO másla je velmi lahodná a výživná. Není nutné přidávat další tuk. Velmi jemného ochucení dosáhneme pomocí čerstvého kopru, libečku, petrželky apod.

Poznámka

HRAŠKU je dobré vařit přesně podle návodu v titanovém hrnci anebo v hrnci se silným dnem. Promícháním s horkým tukem a následně zalitím horkou vodou nebudeme mít v HRAŠKOVÉM másle žmolky a kaše se bude méně připalovat. HRAŠKU je důležité v jídle dobře provařit minimálně 20 minut, aby hrachová mouka byla dobře stravitelná. V současné době jen málokdo dodržuje toto pravidlo, které platí pro vaření jakékoli mouky. Nedostatečně provařená mouka je pro naše zažívání velká zátěž.
Pomazánky můžeme nutričně obohatit přidáním jemně mletého lněného semínka či jiného semínka.
Pomazánky vaříme v poměru 1:6 (100 g HRAŠKY : 600 ml vody). HRAŠKU můžeme vařit i v poměru 1:5, zejména vaříme-li větší množství pomazánky a nevyvaříme tolik vody.
MAHÁ koření v receptu vytvoří jemnou chuť a podpoří dobré trávení jídla.

Alergeny

MAHÁ koření (hořčičné semínko).