Špenátová pomazánka z HRAŠKY

Rádi experimentujete? Chutná pomazánka z HRAŠKY a špenátu plná vitamínů a energie je tu právě pro vás.


Název suroviny Množství
        HRAŠKOVÉ MÁSLO  
HRAŠKA 50 g
Voda 250 ml
Olej 50 g
MAHÁ koření 1/2 čajové lžičky
Sůl  
        PŘÍPRAVA ŠPENÁTU  
Špenát mražený 100 g
Cibule 50 g
MAHÁ koření 1/2 čajové lžičky
Olej 30 g
Česnek 10 g
Muškátový oříšek  
        OCHUCENÍ POMAZÁNKY  
Nakládané okurky 25 g
Hořčice 10 g
Jarní cibulka 30 g
Sůl  

 

Příprava HRAŠKOVÉHO másla

MAHÁ koření krátce orestujeme na oleji, přidáme HRAŠKU a mícháme dohladka, až nejsou žádné žmolky. Zalijeme horkou vodou, osolíme a za stálého míchání přivedeme k varu.
Pak oheň ztlumíme a zvolna vaříme 20 minut pod pokličkou. Občas promícháme a zkontrolujeme, zda se HRAŠKA nepřipaluje. HRAŠKA je dobře uvařená, když má lahodnou chuť a není cítit po hrachu.
Necháme vychladnout.
Po vychladnutí vyšleháme na hladký krém.

Příprava špenátu

Cibuli a 1/2 česneku (česnek rozdělíme na dvě poloviny) nakrájíme na jemno a osmahneme na oleji, přidáme MAHÁ koření a krátce orestujeme. Pak přidáme mražený špenát, muškátový oříšek, osolíme a chvíli podusíme. Na závěr přidáme zbytek třeného česneku a necháme vychladnout.

Ochucení pomazánky

Do vyšlehaného HRAŠKOVÉHO másla vmícháme jemně nakrájenou jarní cibulku, nakládané okurky, hořčici a vychladlý špenát. Podle potřeby dosolíme.

Způsob podávání

Pomazánka z HRAŠKOVÉHO másla je velmi lahodná a výživná. Není nutné přidávat další tuk. Velmi jemného ochucení dosáhneme pomocí čerstvého kopru, libečku, petrželky apod.

Poznámka

HRAŠKU je dobré vařit přesně podle návodu v titanovém hrnci anebo v hrnci se silným dnem. Promícháním s horkým tukem a následně zalitím horkou vodou nebudeme mít v HRAŠKOVÉM másle žmolky a kaše se bude méně připalovat. HRAŠKU je důležité v jídle dobře provařit minimálně 20 minut, aby hrachová mouka byla dobře stravitelná. V současné době jen málokdo dodržuje toto pravidlo, které platí pro vaření jakékoli mouky. Nedostatečně provařená mouka je pro naše zažívání velká zátěž.
Pomazánky můžeme nutričně obohatit přidáním jemně mletého lněného semínka či jiného semínka.
Pomazánky vaříme v poměru 1:6 (100 g HRAŠKY : 600 ml vody). HRAŠKU můžeme vařit i v poměru 1:5, zejména vaříme-li větší množství pomazánky a nevyvaříme tolik vody.
MAHÁ koření v receptu vytvoří jemnou chuť a podpoří dobré trávení jídla.

Alergeny

MAHÁ koření (hořčičné semínko).

 

 

Podělte se s námi
o tento recept