Brokolicová pomazánka z HRAŠKY

 

Nebojte se tvořit. Kousky brokolice tuto pomazánku příjemně chuťově i barevně zpestří.


Název suroviny Množství
        HRAŠKOVÉ MÁSLO  
HRAŠKA 40 g
Voda 240 ml
Olej 40 g
MAHÁ koření 1/2 čajové lžičky
Sůl  
        PŘÍPRAVA BROKOLICE  
Cibule 50 g
Olej 25 g
MAHÁ koření čajová lžička
Brokolice 200 g
        OCHUCENÍ POMAZÁNKY  
Nakládaný okurek 20 g
Jarní cibulka 20 g
Hořčice 10 g
Sůl  

 

Příprava HRAŠKOVÉHO másla

MAHÁ koření krátce orestujeme na oleji, přidáme HRAŠKU a mícháme dohladka, až nejsou žádné žmolky. Zalijeme horkou vodou, osolíme a za stálého míchání přivedeme k varu.
Pak oheň ztlumíme a zvolna vaříme 20 minut pod pokličkou. Občas promícháme a zkontrolujeme, zda se HRAŠKA nepřipaluje. HRAŠKA je dobře uvařená, když má lahodnou chuť a není cítit po hrachu.

Necháme vychladnout.

Po vychladnutí vyšleháme na hladký krém.

Příprava brokolice

Cibuli nakrájíme najemno a osmahneme na oleji, přidáme MAHÁ koření a krátce orestujeme. Přidáme nasekanou brokolici, osolíme a dusíme do měkka. Poté necháme vychladnout.

Ochucení pomazánky

Do vyšlehaného HRAŠKOVÉHO másla přidáme vychladlou brokolici, najemno nakrájený okurek, jarní cibulku a hořčici a dobře promícháme.

Způsob podávání

Pomazánka z HRAŠKOVÉHO másla je velmi lahodná a výživná. Není nutné přidávat další tuk. Velmi jemného ochucení dosáhneme pomocí čerstvého kopru, libečku, petrželky apod.

Poznámka

HRAŠKU je dobré vařit přesně podle návodu v titanovém hrnci anebo v hrnci se silným dnem. Promícháním s horkým tukem a následně zalitím horkou vodou nebudeme mít v HRAŠKOVÉM másle žmolky a kaše se bude méně připalovat. HRAŠKU je důležité v jídle dobře provařit minimálně 20 minut, aby hrachová mouka byla dobře stravitelná. V současné době jen málokdo dodržuje toto pravidlo, které platí pro vaření jakékoli mouky. Nedostatečně provařená mouka je pro naše zažívání velká zátěž.
Pomazánky můžeme nutričně obohatit přidáním jemně mletého lněného semínka či jiného semínka.
Pomazánky vaříme v poměru 1:6 (100 g HRAŠKY : 600 ml vody). HRAŠKU můžeme vařit i v poměru 1:5, zejména vaříme-li větší množství pomazánky a nevyvaříme tolik vody.
MAHÁ koření v receptu vytvoří jemnou chuť a podpoří dobré trávení jídla.

Alergeny

MAHÁ koření (hořčičné semínko).